Globální ekonomická krize hýbe světovými akciovými trhy. Po několikaletém období, kdy kurzy komodit na burzách nepřetržitě rostly, došlo zhruba v polovině roku 2008 k obratu a kurzy komodit začaly dramaticky padat. Na vině je zpomalení dynamiky celosvětového hospodářství. Většina významných průmyslových států teď čelí poprvé od druhé světové války hrozbě recese.
Zlato má mezi komoditami výjimečné postavení.
Oproti vývoji kurzu většiny surovin se zatím zdá, že je kurz cen zlata vůči podobným propadům poměrně imunní.
Relativní odolnost cenného kovu vůči výkyvům kurzu tkví v tom, že je považován už odpradávna za přístav bezpečí, kam je možné bez obav investovat, i když situace na akciových trzích nevypadá zrovna růžově.
Investoři si na zlatě nejvíc považují stabilního kurzu. Jako stabilizační faktor působí hlavně omezená nabídka na trhu. I když v některých státech objem vytěženého zlata stoupá, začínají být významná naleziště v jižní Africe vyčerpaná. Proto zůstává množství vytěženého zlata za rok zhruba konstantní - okolo 2 500 tun. Toto množství nestačí uspokojit poptávku průmyslu, zlatníků a investorů. Převis poptávky nad nabídkou prozatím vykrývají centrální banky, které snižují svoje zásoby zlata. Ty ale také nejsou neomezené.
Zdroj: iHNed
Fotbal a Investice
před 4 lety
Žádné komentáře:
Okomentovat